Piknik naukowy w Grodzisku

Ponad tysiąc osób odwiedziło w sobotę 20 września Piknik Naukowy zorganizowany przez Stowarzyszenie Europa i My.

 

Kilkanaście różnych stanowisk. Eksperymenty, pokazy, warsztaty i wykłady a przede wszystkim setki pytań i odpowiedzi udzielone ponad tysiącu uczestników. Tak wygląda bilans I Rodzinnego Pikniku Naukowego, który zorganizowały wspólnie Stowarzyszenie Europa i My, prowadzony przez nie Uniwersytet Dziecięcy oraz Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.

 

Dorośli, dzieci i młodzież – ponad tysiąc osób wzięło udział w I Rodzinnym Pikniku Naukowym w Grodzisku Mazowieckim. 20 września przybyli specjalnie na dziedziniec i do pomieszczeń Centrum Kultury, aby oglądać pokazy naukowe, słuchać wykładów, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia oraz odkrywać tajemnice kosmosu.

 

Nauka nie musi być nudna. Jest wręcz bardzo ciekawa i pasjonująca. Trzeba tylko poczuć w sobie pierwiastek odkrywcy – mówi Daniel Prędkopowicz ze Stowarzyszenia Europa i My, pomysłodawca i organizator pikniku. – Właśnie poprzez organizację tego pikniku, a także prowadząc Uniwersytet Dziecięcy dla najmłodszych, staramy się to pokazać. Chcemy zaszczepić w młodym pokoleniu chęć poznawania, zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi – dodaje.

 

Na odwiedzających czekało kilkanaście stanowisk oraz kilkudziesięciu ekspertów i wystawców, a różnorodny program mógł zadowolić wszystkich bez względu na wiek. Piknik rozpoczął wykład pracownika Centrum Badań Kosmicznych. Paweł Grochowalski opowiedział i pokazał na slajdach jak wygląda życie codzienne na stacji kosmicznej. Prezentacja była wprowadzeniem do projekcji filmu uhonorowanego kilkoma Oscarami pt. „Grawitacja” w reżyserii Alfonso Cuaron. Widzowie, dzięki wsparciu Centrum Kultury, mogli zobaczyć ten film w 3D.

 

Kolejne wydarzenia w ramach Pikniku zachęcały uczestników do czynnego udziału w pokazach i stwarzały możliwość do zadawania pytań ekspertom. Liczne eksperymenty chemiczne i fizyczne organizowane prze studentów Uniwersytetu Warszawskiego z Koła Fizyków wzbudziły, w szczególności w najmłodszej części widzów, ciekawość i zdziwienie. Przybyli tego dnia do Grodziska z wielkim entuzjazmem odnosili się do idei organizacji pikniku. – Zrezygnowaliśmy z innych atrakcji by być tu dziś – powiedziała Pani Joanna, która przyszła z dziećmi Tomkiem i Kasią. – Im częściej tym lepiej by takie wydarzenia miały miejsce – dodała. Inna młoda uczestniczka zapytana co szczególnie przykuło jej uwagę odpowiedziała, że interesuje się paleontologią i że najbardziej podoba jej się szukanie skamielin. Faktycznie dużą popularnością cieszyły się stanowiska dotyczące prehistorii i dinozaurów. To tu młodzi naukowcy poszukiwali śladów dawnych mieszkańców planety. – Zajęcia z paleontologii i archeologii ciekawią wszystkich, od najmłodszych po dorosłych – zauważyła Katarzyna Stępień z firmy „Lingo Star”, która odpowiadała za kilka stanowisk, w tym pokazy chemiczno – fizyczne.

 

Swoje zainteresowania rozwijali także miłośnicy astronomii. Specjalne, dmuchane planetarium przygotowało Centrum Edukacyjne Planeta Anuka. Kolejki na kilkunastominutowe seanse i obserwację nocnego gwiezdnego nieba ustawiały się niemal przez cały czas trwania pikniku. Na zewnątrz można było z kolei obserwować niebo przez ustawione teleskopy słoneczne oraz wziąć udział w warsztatach pokazujących proces powstawania komety.

 

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny zapewniło możliwość poddania się badaniom profilaktycznym. Przyszli lekarze odkrywali także przed zebranymi tajemnice funkcjonowania ludzkiego ciała, a widowiskowe pokazy pierwszej pomocy zapewnili strażacy Powiatowej Straży Pożarnej w Grodzisku Mazowieckim.

 

Wielkie zainteresowanie wzbudziły pokazy modeli latających oraz robotów, a także możliwość zabawy z siłami przeciążenia na żyroskopie, który używany był niegdyś do ćwiczeń dla przyszłych pilotów. – Atrakcyjna lekcja z wielu przedmiotów w jednym miejscu. Ciekawy i wart promowania pomysł – podsumowała Elżbieta Wróblewska, nauczycielka z Nasielska, która przyjechała na piknik z 30 osobową grupą dzieci.

 

Organizację Pikniku uznajemy za sukces. Trzeba jednak zaznaczyć, że Piknik nie byłby tak udany gdyby nie pomoc naszych partnerów i sponsorów – przyznaje Krystyna Rymaszewska-Prędkopowicz, koordynatorka Uniwersytetu Dziecięcego. Na liście wspierających Piknik znajdują się między innymi Urząd Gminy Grodzisk Mazowiecki, Centrum Kultury, firma Bakoma (która dla wszystkich przybyłych dzieci zapewniła poczęstunek w postaci serków i jogurtów) a także firma Fritolay częstująca gości chipsami. Zajęcia dot. aeronautyki, w tym zabawy na żyroskopie były możliwe dzięki rodzicom studentów Uniwersytetu Dziecięcego, którzy na ten cel pozyskali mikrodotację w ramach programu FIO-Mazowsze Lokalnie.

 

Zapisz się na Uniwersytet Dziecięcy

 

Sukces tegorocznej edycji imprezy wróży kolejną w następnym roku. Organizatorzy obiecują jeszcze więcej naukowych atrakcji. A tymczasem zachęcają wszystkie dzieci w wieku od 8 do 13 lat do udziału w zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego. Inauguracja 9 już semestru 4 października. Szczegóły na www.europaimy.org 

 

{youtube}sYH057L1JlI{/youtube}