Inauguracja Uniwersytetu Dziecięcego

„Uczenie jest niekończącą się podróżą” na taką podróż – pełną przygód zapraszają organizatorzy Uniwersytetu Dziecięcego.

Wykład inaugurujący rok akademicki zabierze młodych w podróż w przestrzeń kosmiczną. Paweł Grochowalski z Centrum Badań Kosmicznych przedstawi proces powstawania komety. Inauguracja nowego roku akademickiego (IX semestru) odbędzie się  4 października 2014 roku (sobota) o godz. 11:00 w Auli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych przy ul. Kilińskiego 8c w Grodzisku Mazowieckim.

 

Funkcjonowanie Uniwersytetu Dziecięcego opiera się na założeniu bezpośredniego kontaktu studentów, dzieci w wieku 8-13 lat, z autorytetami akademickimi w danej dziedzinie. Wykłady przygotowują i przeprowadzają pracownicy naukowi wyższych uczelni z którymi współpracuje Uniwersytet Dziecięcy. – Sposób przekazywania wiedzy jest adekwatny do wieku uczestników i odbywa się w atmosferze zabawy i pasjonującej przygody – tłumaczą opiekunowie uniwersytetu. – Spotkania, w ramach Uniwersytetu Dziecięcego, stają się inspiracją do rozbudzania własnych pasji poznawczych i kreowania naukowych zainteresowań – dodają.

– Ideą jaka nam przyświeca jest rozbudzanie zainteresowania młodych osób zdobywaniem szeroko rozumianej wiedzy o otaczającym je świecie – mówi Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My. W tym semestrze zaplanowano sześć spotkań podczas których ciekawi świata studenci będą mogli wysłuchać wykładów i zadać pytania ekspertom z dziedzin astronomii, botaniki, historii sztuki i medycyny. Każdy z wykładów będzie trwać około godziny, w tym czasie wykładowcy mają zarezerwowany czas na pytania słuchaczy. Wśród wykładów na ten semestr warto choćby wymienić ich intrygujące tytuły – „Dlaczego samolot lata?”, który zostanie wygłoszony przez pilota samolotów pasażerskich Andrzeja Bocianowskiego czy „W krainie mrówek” Dariusza Kucharskiego – absolwenta Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowo, po każdym wykładzie zaplanowano cykl czterech półtoragodzinnych warsztatów, podczas których dzieci zostaną zaproszone do eksperymentowania i doświadczania w takich dziedzinach nauki genetyka, heraldyka, kryptografia, historia, obyczajowość czy chemia. Wśród warsztatów znalazły się między innymi „Zagadki starożytnych szyfrów”, „Jak to z piratami bywało?”, „Magiczne  enzymy. Eksperymenty  z  użyciem  dwóch  rodzajów  enzymów”, „Dawne gry i zabawy” czy „Współczesny Scherlock Holmes, czyli jak myśli detektyw”.

Informacje na temat Uniwersytetu Dziecięcego znajdują się na stronie Stowarzyszenie Europa   i My www.europaimy.org. W przypadku pytań organizatorzy proszę o kontakt telefoniczny – tel. 508 157 168 lub e-mail: ud@europaimy.org. Dodatkowo, w każdą środę i czwartek w godzinach 17:00-19:00 odbywają się dyżury w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, podczas których można dokonać wszystkich formalności.

Patronat honorowy nad Uniwersytetem sprawują Starosta Grodziski i Burmistrz Gminy Grodzisk Mazowiecki. Partnerem programu jest Biblioteka Publiczna, a patronem medialnym GTV Twoja Okolica, Radio Bogoria, Pismo Społeczno-kulturalne Bogoria, Gazeta WPR oraz portale WPR24 i Obiektyw.info

GTV Twoja okolica było na  inauguracji Uniwersytetu Dziecięcego w 2013 r, zachęcamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia