Finał projektu w Kaskach – działania grantobiorców “Działaj Lokalnie”

Tego dnia sala konferencyjna Biblioteki w Kaskach pękała w szwach.

Dwa działania, które złożyły się na finałowe wydarzenie projektu Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Kask i Okolic – debata i wernisaż wystawy przyciągnęły kilkadziesiąt osób zainteresowanych tematem demokratycznych zmian w wymiarze lokalnym. W wydarzeniu wzięli udział między innymi dyplomata, samorządowiec i politolog – Pan Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, starosta powiatu grodziskiego – Pan Marek Wieżbicki oraz wójt gminy Baranów Pan Andrzej Kolek.

 

“Punktem wyjścia dla naszego projektu była 25 rocznica pierwszych demokratycznych wyborów w 89 roku oraz samorządowych w roku 90 tym. Stąd też tytuł naszej debaty – “Demokracja – wolność – odpowiedzialność” –  mówi prezeska Stowarzyszenia Rozwoju Na Rzecz Kask i Okolic, koordynatorka projektu “Kaski – 25 lat później, Pani Grażyna Tober. “A dlaczego demokracja? Wiadomo, demokracja to ludzie. Dlaczego wolność? Bo w ramach demokracji możemy niemalże wszystko. I w końcu – dlaczego odpowiedzialność? Bo będąc wolnymi jesteśmy odpowiedzialni za nasze działania” – dodaje.

 

Debata kończąca projekt była okazją do zaprezentowania zmian, które zaszły w Polsce na trzech poziomach, zaś wystawa fotografii przedstawiających zmiany w Kaskach ostatnich 25 lat przenosiła dyskurs o transformacji na poziom lokalny. Gość specjalny debaty – związany z Kaskami dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas – dyplomata, samorządowiec i politolog rzucił światło na zmiany w pojmowaniu demokracji w Polsce, wójt gminy Baranów – Pan Andrzej Kolek – przedstawił zmiany, które zaszły w samorządach, kładąc nacisk na zmiany w gminie Baranów, Katarzyna Łabędź – przedstawicielka Stowarzyszenia Europa i My, Ośrodka Działaj Lokalnie przedstawiła formowanie się III sektora w Polsce.

 

Po debacie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na wystawę fotografii przedstawiających zmiany, które zachodziły w Kaskach. Zaprezentowane na wystawie zdjęcia pochodzące z albumów mieszkańców, podzielono na trzy kategorie. Pierwsza – dotycząca miejsc ukazywała zmiany w infrastrukturze Kask, druga kategoria obejmowała zdjęcia osób aktywnie działających na rzecz Kask i okolic, w tym radnych i wójtów gminy, trzecia kategoria to zdjęcia dokumentujące wydarzenia integrujące mieszkańców Kask. Oglądanie zdjęć było okazją do wspominania dawnych czasów, refleksji na temat zmian i gorących dyskusji.

 

“Zarówno wystawa, jak i cały projekt, to wspólny wysiłek przedstawicieli różnych środowisk, z którymi współpracujemy. Tylko wspólne działanie wszystkich organizacji i instytucji funkcjonujących w naszej miejscowości mogło dać taki efekt, jakim jest to wydarzenie” podsumowuje spotkanie Pani Grażyna Tober.

(KŁ)

{youtube}mRTnAIDDRXs{/youtube}