Mniej Fotoradarów na terenie naszego powiatu

Mniej Fotoradarów na terenie naszego powiatu!

 

 

Zgodnie z ustawą popartą przez sejm i senat, straż miejska nie będzie mogła korzystać i obsługiwać fotoradarów.

 

Już od 1 stycznia przyszłego roku, o ile prezydent podpisze ustawę, kilkaset fotoradarów zniknie z ulic całej Polski. A co na to strażnicy miejscy z naszego regionu? Nie są zadowoleni. Fotoradary przenośnie, podobni jak i ten stacjonarny mieszczący się w Kałęczynie, nie będą już używane.

 

Wielu ludzi, jest przeciwna fotoradarom, twierdząc że służą one przede wszystkim celą zarobkowym. Strażnicy odpierają te zarzuty. Komendant grodziskiej straży miejskiej – Jan Stachurski uważa, że od momentu wejścia w życie tej ustawy, bezpieczeństwo na grodziskich drogach może obniżyć się nawet o 80%. – Nie rozumiem dlaczego Państwo zdecydowało się na taki krok. My wypełnialiśmy lukę w bezpieczeństwie na drogach, która od nowego roku się znacznie powiększy. Do obsługi fotoradaru są potrzebni ludzie i czas, a tego nie ma policja – mówi komendant. – Wątpię aby policjanci poradzili sobie sami z kontrolą kierowców tymi urządzeniami. Mają dość pracy przy innych zdarzeniach, więc nowe obowiązki będą dla nich tylko problemem. W związku z tym obawiam się, że nie będzie tylu kontroli ulic fotoradarami ile jest teraz. Co za tym idzie, bezpieczeństwo na pewno spadnie, moim zdaniem na niektórych ulicach nawet o 80 proc. – zaznacza i dodaje: – My nie zarabialiśmy na tych urządzeniach. Stawialiśmy je w miejscach gdzie występowało potencjalne zagrożenie ze strony kierowców nadmiernie przekraczających prędkość. Rejestrator prędkości stojący w Kałęczynie w pobliżu hotelu, przejścia dla pieszych, sklepu i cukierni, na początku, przez 10 godzin pracy potrafił zrobić od 140-170 zdjęć. W późniejszym okresie ta liczba wyraźnie spadła, i obecnie fotoradar robi tam max 20 zdjęć dziennie. Jest to dowód, że kierowcy wyraźnie zwalniają wiedząc o obecności fotoradaru.

 

Cała sprawa związana jest z ostatnimi kontrolami Najwyższej Izby Kontroli. Te wykazały, że fotoradary w wielu przypadkach nie służą dbaniu o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, lecz pozyskiwaniu funduszy, które trafiają do kasy gminnej. (AH)