Inauguracja UTW w Grodzisku Mazowieckim

IMG 59293 października 2013 roku odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Maz.

 

Wykład otwierający ósmy rok działalności wygłosiła prof. dr hab. Danuta Hübner.

 

{youtube}AFcXB9DunN0{/youtube}

 

Tradycyjnie już uroczystą inaugurację rozpoczął Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My, które w 2006 roku powołało grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Witając licznie przybyłych gości oraz blisko 250 słuchaczy UTW przypomniał, że celem Stowarzyszenia jest przekonywać ludzi, by uwierzyli, że można postawić znak równości między byciem seniorem, a aktywnością, radością i spełnieniem. – Zależy nam, aby wraz z aktywnością zawodową nie kończyła się aktywność w spełnianiu marzeń naszych słuchaczy. Od 8 lat stwarzamy możliwości do dalszego rozwoju osobistego, intelektualnego a także fizycznego osób dojrzałych z powiatu grodziskiego – dodał Prędkopowicz.

 

Gratulacje z okazji rozpoczynającego się nowego roku akademickiego wszystkim słuchaczom złożyli obecni także tego dnia Marek Wieżbicki, Starosta Grodziski oraz Jolanta Grabowska, Zastępca Burmistrza Grodziska Mazowieckiego.

 

Po wystąpieniach gości chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Fermata” pod dyrekcją Alicji Paciorek wraz z akompaniamentem Janka Stokowskiego odśpiewał Gaudeamus igitur. Następnie miała miejsce immatrykulacja nowych słuchaczy. – Ślubuję uroczyście zdobywać wiedzę i umiejętności. Przyrzekam wierność ideałom humanizmu, dbać o godność słuchacza Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przestrzegać zasad społeczności studenckiej oraz regulaminu UTW w Grodzisku Mazowieckim. Po tych słowach, wypowiedzianych przez nowych słuchaczy, prof. Danuta Hübner wspólnie z burmistrz Jolantą Grabowską wręczyły indeksy.

 

W wykładzie otwierającym nowy rok akademicki, prof. Danuta Hübner, pierwsza polska Komisarz w Unii Europejskiej, poruszyła temat ogólnoświatowego kryzysu i waluty euro. – Strefa euro to są dużo niższe koszty dla przedsiębiorców, którzy nie muszą ponosić wydatków związanych z wymianą waluty – zauważyła posłanka do Parlamentu Europejskiego. Prof. Hübner odniosła się także do idei Uniwersytetów Trzeciego Wieku. – Myślę, że to jeden z lepszych pomysłów, jakie ludzkość wymyśliła, dla nas wszystkich starzejących się Europejczyków. Demograficznie się starzejemy tzn. rośnie liczba osób wychodzących poza wiek produkcyjny. A jednocześnie jesteśmy młodzi, żyjemy o wiele dłużej niż w czasach kiedy Bismarck tworzył system emerytalny. Kluczowe dla jakości życia jest to, abyśmy mogli nadal realizować swoje zainteresowania, ale również oddziaływać na to co się dzieje wokół nas. UTW dają szanse na życie przy otwartych oknach – mówiła.

 

Na zakończenie dodała, że warto wykorzystać doświadczenie słuchaczy. – UTW zrzeszają ludzi, którzy powinni mieć wpływ na to co robią władze lokalne. Powinni być aktywni w formułowaniu oczekiwań politycznych, swoich opinii. Uniwersytety nie powinny być zwrócone jedynie do wewnątrz, ale są wielką siłą, którą można by obdarzyć władze lokalne, wiedzą i doświadczeniem życiowym – konkludowała.

 

Uroczystą inaugurację zakończył mini recital Janka Stokowskiego i Macieja Klocińskiego oraz występ chóru UTW Fermata.

 

Co w programie nowego semestru grodziskiego UTW?

 

W nowym semestrze UTW znajdzie się kilka wykładów poświęconych turystyce. Tej odległej: „Wśród palm i atoli – najpiękniejsze wyspy Pacyfiku”, który wygłosi Krzysztof Dworczyk i tej bliższej: „Kotliny Kłodzkiej –ciekawostki i tajemnice” przygotowany przez Artura Surowieca. Tadeusz Bańkowski, przewodnik i pilot wycieczek z kolei opowie o mieszkańcach Warszawy różnych wyznań i ich obiektach sakralnych.

 

Semestr XVI obfituje w wykłady z dziedzin typowo humanistycznych, takich jak muzykologia, historia literatury czy historia sztuki. „Pompeje, Herkulanum, Stabie – zaginione miasta imperium rzymskiego”, „Stonehenge – tajemnice mitycznych kręgów” oraz „Miasta idealne”, to tylko część z serii kontynuowanych wykładów dobrze znanej już w Grodzisku dr Ewy Zawadzkiej – Kowalskiej, wykładowcy akademickiego w Wyższej Szkole Ekonomicznej Almamer.

 

W ofercie zajęć dla słuchaczy UTW znajdują się też przedmioty z ulubionej medycyny. O sposobach dbania o słuch i jego zaburzeniach opowie mgr Adam Dubczyński, protetyk słuchu. Znajdzie się też wykład dr Grażyny Kuczek pt. „Od osteoporozy uciekaj na własnych nogach” oraz dr n. Andrzeja Grygolewicza o uwarunkowaniach zdrowia psychicznego.

 

Wykłady to jednak nie wszystko co czeka na srebrnych studentów. Na chętnych czekają zajęciach dodatkowe takie jak lektoraty z języka angielskiego bądź niemieckiego, kurs komputerowy, zajęcia na basenie, Nordic Walking, decoupage oraz zajęcia plastyczne oraz wycieczki krajowe i zagraniczne. Grodziski Uniwersytet Trzeciego Wieku ma również swój własny chór.

 

Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.europaimy.org

 

Nad jakością programu czuwa Stowarzyszenie Europa i My, które ma podpisane umowy o współpracy i patronacie aż z trzema uczelniami wyższymi:

  • Akademią Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora,
  • ALMAMER Wyższą Szkołą Ekonomiczną,
  • Podkowiańską Wyższą Szkołą Medyczną im. Zofii i Jonasza Łyko

 

Patronat nad Uniwersytetem Trzeciego Wieku sprawuje Starosta Powiatu Grodziskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki. Program zajęć jest dofinansowany przez Gminę Grodzisk Mazowiecki.

 

{gallery}2013_UTW_inauguracja_03102013{/gallery}