Muzeum na kółkach w Grodzisku

POLIN MHZP Logo PL RGB 2

Grodzisk Mazowiecki na trasie projektu „Muzeum na kółkach”

 

Projekt „Muzeum na kółkach” to nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce, zorganizowana przez muzeum historii Żydów Polskich. Do końca kwietnia 2016 odwiedzi 47 miejscowości, a między 9 a 11 kwietnia zagości w Grodzisku Mazowieckim. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.  

 

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału. Poniżej zamieszczamy plan wydarzeń.

 

9 kwietnia (sobota)

10.00-20.00 – wystawa „Muzeum na kółkach” (kontener na placu przed Centrum Kultury, ul. Spółdzielcza 9)

10.00 – do ostatniego seansu kinowego – wystawa Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady (foyer kina, Centrum Kultury)

16.00-18.30 Przez dziurkę od klucza – warsztaty dla dzieci (Willa Radogoszcz, ul. Sienkiewicza 31). Podczas warsztatów, bazując na informacjach historycznych oraz archiwalnych fotografiach i wycinkach prasowych stworzymy opowieść o grodziszczanach sprzed lat. Będziemy wycinać, kolorować, budować. Wykreujemy wnętrza dawnych domów, sklepików i zakładów rzemieślniczych oraz ożywimy ich dawnych mieszkańców i właścicieli.

15.00-18.00 odtworzenie muralu: przygotowanie szablonów (Grodziska Alternatywa, ul. Kilińskiego 14). Mural na dworcu PKP w Grodzisku Maz. powstał w 2010 r. w ramach projektu Ul. Żydowska i przez wiele lat stanowił oglądaną z okien pociągu wizytówkę miasta oraz świadectwo jego polsko-żydowskiej historii. W wyniku remontu dworca i peronów zniknął z przestrzeni miejskiej. Podczas wizyty „Muzeum na kółkach” powróci na dawne miejsce.

10 kwietnia (niedziela)

10.00-16.00 – wystawa „Muzeum na kółkach” (kontener na placu przed Centrum Kultury, ul. Spółdzielcza 9)

14.00-15.30 Grodzisk – miasto dwóch narodów – spacer historyczny (zbiórka pod bramą cmentarza żydowskiego, ul. Żydowska). Na trasie spaceru ilustrowanego archiwalnymi materiałami znajdą się zachowane w przestrzeni świadectwa obecności społeczności Żydowskiej w Grodzisku: zabytkowy cmentarz, brama cmentarna z XIX w., kamienice żydowskich kupców, jedyna zachowana kuczka, miejsca po synagodze i dworze rabina, rynek i teren dawnego getta. Mężczyźni proszeni są o zabranie nakrycia głowy.

10.00-16.30 Odtworzenie muralu i jego prezentacja włączona w trasę spaceru (peron na dworcu PKP w Grodzisku Maz.)

11 kwietnia (poniedziałek)

11.00-17.00 wystawa „Muzeum na kółkach” (kontener na placu przed Centrum Kultury, ul. Spółdzielcza 9)

10.00 – do ostatniego seansu kinowego – wystawa Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady (foyer kina, Centrum Kultury)

10.30-12.00 warsztaty tańca żydowskiego dla niepełnosprawnych (Centrum Kultury, ul. Spółdzielcza 9, sala lustrzana na parterze)

 

W ramach wizyty „Muzeum na kółkach” odbędą się również warsztaty dla seniorów i młodzieży szkolnej prowadzone przez edukatorów MHŻP POLIN oraz widowisko słowno-muzyczne „Sztetl Grodzisk – zapomniana historia” przygotowane przez uczniów i uczennice SP w Książenicach (8 kwietnia o godz. 11.00 i 15 kwietnia o godz. 18.00, sala widowiskowa Centrum Kultury).

POLINjpegjoomla