W pierwszych dwóch tygodniach lutego sumaryczna tygodniowa liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie grodziskim była stała i wyniosła odpowiednio 171 i 180 przypadków. Wyraźny wzrost nowych przypadków nastąpił w trzecim tygodniu lutego, kiedy sumaryczna wykrytych przypadków zakażenia była około 60% większa niż w poprzednich tygodniach. Trend wzrostowy, przy jednocześnie mniejszej dynamice, wciąż się utrzymuje.

W ostatnim tygodniu (15-21.03) potwierdzono 693 przypadki zakażenia koronawirusem. Zgodnie z danymi opracowanymi przez Piotra Tarnowskiego (tarnowski.info/covid) powiat grodziski od kilku tygodni utrzymuje się w czołówce powiatów pod względem średniej liczby potwierdzonych zakażeń z 7 dni na 100 tys. mieszkańców.

Wczoraj 22.03.2021 roku nasz powiat znalazł się na 4 miejscu w tej niechlubnej statystyce. Z mazowieckich powiatów wyżej o jedno oczko uplasował się powiat warszawski zachodni. Powiat pruszkowski ze wskaźnikiem o ponad 23 zakażeń mniejszym znalazł się w trzeciej dziesiątce. Obiektywnie należy stwierdzić, że w Warszawie, jak i w tzw. obważanku warszawskim dynamika potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 znacznie przyśpieszyła. Wzrosty w powiecie grodziskim zaczęły się tydzień, dwa tygodnie wcześniej niż w sąsiednich powiatach. Obecnie obserwujemy pewne wyhamowanie, przy jednoczesnym utrzymaniu odsetka pozytywnych testów na poziomie ponad 30%.

W przedstawionym okresie od 1 lutego do 22 marca, 28 mieszkańców powiatu grodziskiego zmarło z powodu covid i chorób współistniejących. W tym samym okresie wyzdrowiało 2281 osób. Liczba osób objętych kwarantanną do końca lutego oscylowała w granicach 1000 przypadków, w marcu wraz ze wzrostem liczby pozytywnych testów na koronawirusa, wzrosła również liczba osób na kwarantannie. Swoje maksimum wskaźnik ten osiągnął 20 marca i wyniósł 2158 osób. Od początku pandemii w powiecie grodziskim oficjalnie odnotowano już 6852 przypadki zakażeń koronawirusem, co stanowi około 7% łącznej liczby ludności. (MC)

Źródło: Raporty publikowane przez Ministerstwo Zdrowia